فارکس چیست؟

29
0

فارکس در یک نگاه

فارکس (FX) به بازاری که در آن می توان به خرید و فروش ارزهای بین المللی و مشتقات ارزی پرداخت گفته می شود. این بازار هیچ مکان فیزیکی مرکزی ندارد و هر معامله گر می تواند در بستر اینترنت به معامله بپردازد. با این حال بازار فارکس بزرگترین و نقدشونده ترین بازار جهان از نظر حجم معاملات است و هر روز تریلیون ها دلار دست به دست می شود. بیشتر معاملات از طریق بانک ها، کارگزاران و موسسات مالی انجام می شود.

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته به جز روزهای تعطیل باز است. بازار فارکس در بسیاری از تعطیلات که بازارهای سهام بسته هستند باز است، اگرچه حجم معاملات ممکن است کمتر باشد.

در بیشتر موارد عبارت FOREX که مخفف دو کلمه ی Foreign Exchange هست، خود نیز به صورت FX استفاده می شود.

بازار فارکس (FX) یک شبکه الکترونیکی جهانی برای خرید و فروش ارز است.
قبلاً به دولت ها و مؤسسات مالی محدود می شد، اما اکنون افراد می توانند مستقیماً ارزها را در فارکس خریداری و بفروشند.
در بازار فارکس، سود یا زیان ناشی از تفاوت قیمتی است که معامله‌گر یک جفت ارز را در آن خرید و فروش می‌کند.

مفهوم فارکس چیست؟

معامله گران فارکس از تکنیک های تجزیه و تحلیل مختلفی برای یافتن بهترین نقاط ورود و خروج برای معاملات خود استفاده می کنند. در فارکس این اجازه و شرایط وجود دارد که حجم بالایی از ارزها خرید و فروش شود.

برخی از این معاملات به این دلیل اتفاق می‌افتد که موسسات مالی، شرکت‌ها یا افراد نیاز تجاری به مبادله یک ارز با ارز دیگر دارند. به عنوان مثال، یک شرکت آمریکایی ممکن است دلار آمریکا را با ین ژاپن معامله کند تا کالاهایی را که از ژاپن سفارش داده شده و به ین قابل پرداخت است، پرداخت کند.

حجم زیادی از معاملات در فارکس توسط معامله گران برای کسب سود و با حدس و گمان در جهت ارزش یک جفت ارز صورت می پذیرد. به عبارتی دیگر معامله گران از افزایش یا کاهش ارزش یک جفت ارز می توانند سود کسب کنند.

جفت ارزهای معاملاتی

ارزهای مورد معامله به صورت جفتی تعیین می شوند، مانند USD/CAD، EUR/USD، یا USD/JPY. اینها به ترتیب نشان دهنده دلار آمریکا (USD) در مقابل دلار کانادا (CAD)، یورو (EUR) در مقابل USD، و USD در برابر ین ژاپن (JPY) هستند.

همچنین برای هر جفت قیمتی مانند 1.2569 وجود خواهد داشت. اگر این قیمت با جفت USD/CAD مرتبط باشد، به این معنی است که برای خرید یک دلار آمریکا 1.2569 دلار کانادا هزینه دارد. اگر قیمت به 1.3336 افزایش یابد، اکنون برای خرید یک دلار 1.3336 CAD هزینه دارد. ارزش دلار آمریکا افزایش یافته است (CAD کاهش یافته است) زیرا اکنون برای خرید یک دلار کانادا هزینه بیشتری دارد.

حجم معامله – لات

در بازار فارکس، ارزها به صورت لات هایی به نام لات های میکرو، مینی و استاندارد معامله می شوند. لات میکرو 1000 واحد از یک ارز معین، لات کوچک 10000 و لات استاندارد 100000 است.

هنگام معامله در بازار فارکس، معاملات در بلوک های ارزی انجام می شود و می توان آنها را در هر حجم دلخواه، در محدوده مجاز موجودی حساب معاملاتی فردی معامله کرد. به عنوان مثال، می توانید هفت میکرو لات (7000) یا سه لات کوچک (30000) یا 75 لات استاندارد (7500000) معامله کنید.

فارکس چقدر بزرگ هست؟

بازار فارکس به چند دلیل منحصر به فرد است، یکی از اصلی ترین آنها اندازه آن است. حجم معاملات به طور کلی بسیار زیاد است. بازار فارکس بیش از 5 تریلیون دلار در روز در مقایسه با 200 میلیارد دلار برای بازار سهام معامله می شود.

بزرگترین بازارهای ارز در مراکز مالی بزرگ جهانی از جمله لندن، نیویورک، سنگاپور، توکیو، فرانکفورت، هنگ کنگ و سیدنی قرار دارند.

در فارکس چگونه معامله کنیم؟

بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته در مراکز مالی بزرگ در سراسر جهان باز است. این بدان معنی است که تقریباً در هر ساعت می توانید بخرید یا بفروشید.

در گذشته، تجارت فارکس تا حد زیادی به دولت ها، شرکت های بزرگ و صندوق های تامینی محدود می شد. اکنون هر کسی می تواند در فارکس معامله کند. بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌ها و کارگزاران خرده‌فروشی به افراد اجازه می‌دهند حساب باز کنند و با ارزهای خود معامله کنند.

هنگام معامله در بازار فارکس، شما در حال خرید یا فروش ارز یک کشور خاص نسبت به ارز دیگری هستید. اما هیچ تبادل فیزیکی پول از یک طرف به طرف دیگر مانند یک صرافی وجود ندارد.

معامله گران معمولاً در یک ارز خاص وارد معامله می شوند با این امید که مقداری حرکت صعودی در ارزی که خریده اند رخ دهد و آن جفت ارز قدرت بگیرد (یا با حدس اینکه این جفت ارز ارزش خود را از دست می دهد آن را بفروشند) ، سود کسب کنند.

یک ارز همیشه نسبت به ارز دیگر معامله می شود. اگر ارزی را بفروشید، ارز دیگری را می‌خرید و اگر ارزی بخرید، ارز دیگری را می‌فروشید. سود از تفاوت بین قیمت تراکنش شما حاصل می شود. به همین دلیل است که به آن معامله بر روی جفت ارز گفته می شود.

مثال یک معامله

فرض کنید یک معامله گر معتقد است که یورو در برابر دلار افزایش می یابد. روش دیگر این است که دلار نسبت به یورو سقوط خواهد کرد.

معامله گر EUR/USD را با نرخ برابری 1.2500 می خرد و 5000 دلار خریداری می کند. در همان روز نرخ برابری به 1.2550 افزایش یافت. معامله گر 25 دلار (5000 * 0.0050) سود کرده است. اما اگر نرخ برابری به 1.2430 کاهش یابد، معامله گر 35 دلار (5000 * 0.0070) ضرر خواهد کرد.

فارکس برای تازه کارها مناسب است؟

معاملات فارکس می تواند مخاطره آمیز و پیچیده باشد و به دلیل سرعت تغییر نرخ ارز شامل تصمیم گیری های سریع می شود. احتمالاً برای معامله گران مبتدی مناسب نیست. با این حال، معامله گران می توانند زمانی را صرف یادگیری معاملات فارکس با معاملات آزمایشی یا با سطوح پایین سرمایه کنند.

سرمایه اولیه برای معامله در فارکس چقدر است؟

می توانید معامله در فارکس را با حدود 100 دلار شروع کنید. این برای شروع خرید و فروش کافی است. همچنین سطح خوبی برای مبتدیان است زیرا سرمایه زیادی برای از دست دادن ندارد. البته در اکثر بروکرها می توانید حساب نانو با واریز ۱ تا ۱۰ دلار نیز انجام دهید ( برای دوره آموزش و تست ).

خطرات و ریسک های معامله در بازار فارکس چیست؟

ریسک های زیادی برای معاملات فارکس وجود دارد. نرخ های ارز بسیار در نوسان هستند، اغلب سریع تغییر می کنند، که می تواند به سرعت بر تجارت تأثیر بگذارد. همچنین مقدار قابل توجهی از اهرم در FX وجود دارد، به این معنی که حرکات کوچک می تواند منجر به زیان های بزرگ شود. علاوه بر این، ریسک معاملات، ریسک اخبار از جمله تعیین یا تغییر در نرخ بهره و ریسک کشورهای مختلف در آن وجود دارد.

منبع

مدیر سایت
نوشته شده توسط

مدیر سایت

هر آنچه که از فارکس و ترید بلد هستم را خواهم گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *