بهترین جفت‌ارز های فارکس برای ترید

32
0

6 جفت ارز برتر برای ترید در فارکس

انتخاب جفت‌ارز های معاملاتی در فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است. همه ی تریدها به این فکر می کنند که آموزش هایی که فراگرفتند را در چه جفت‌ارزی بکار ببرند تا بهترین نتیجه را بدست آورند.

در اینجا نگاهی به شش جفت‌ارزی که بیشترین معامله را در فارکس دارند، با رتبه‌بندی براساس نظرسنجی سه‌ساله ۲۰۲۲ توسط بانک تسویه‌های بین‌المللی (BIS) می‌پردازیم.

1- یورو به دلار آمریکا EUR/USD

پرمعامله ترین جفت ارز EUR/USD است که به احتمال زیاد به دلیل برجستگی جهانی اقتصادهای بازار اروپا و ایالات متحده آمریکا است. طبق آخرین نظرسنجی انجام شده توسط BIS مشخص شده است که مقدار 22.7 درصد از سهم کل بازار را به خود اختصاص داده است. این نسبت به 24 درصد سهم بازار در نظرسنجی قبلی 2019 کاهش یافته است. حجم بالای روزانه و نقدینگی این جفت‌ارز، اسپردهای محدود را برای معاملگران تضمین می کند.پرمعامله ترین جفت ارز EUR/USD است که به احتمال زیاد به دلیل برجستگی جهانی اقتصادهای بازار اروپا و ایالات متحده آمریکا است. طبق آخرین نظرسنجی انجام شده توسط BIS مشخص شده است که مقدار 22.7 درصد از سهم کل بازار را به خود اختصاص داده است. این نسبت به 24 درصد سهم بازار در نظرسنجی قبلی 2019 کاهش یافته است. حجم بالای روزانه و نقدینگی این جفت‌ارز، اسپردهای محدود را برای معامله‌گران تضمین می کند.

EUR/USD با دلار آمریکا و فرانک سوئیس (USD/CHF) همبستگی منفی و با پوند انگلیس/دلار آمریکا (GBP/USD) همبستگی مثبت دارد. این به این معنی هست که اگر نرخ USD/CHF افزایش یابد، قدرت EUR/USD کاهش می یابد و اگر GBP/USD افزایش یابد، قدرت EUR/USD نیز افزایش می یابد.

این به دلیل همبستگی مثبت یورو، پوند انگلیس و فرانک سوئیس است.

2- دلار آمریکا به ین ژاپن USD/JPY

جفت‌ارز در رتبه ی دوم با نقدینگی بالا و سهم بازار 13.5 درصدی USD/JPY می باشد که اندکی بیشتر از 13.2 درصد سهم قبلی بوده است. این جفت‌ارز نسبت به وضعیت سیاسی بین ایالات متحده و خاور دور حساس هست و از تصمیمات سیاسی این دو تاثیر می پذیرد.

USD/JPY تمایل دارد که با جفت ارز USD/CHF و دلار آمریکا/دلار کانادا (USD/CAD) همبستگی مثبت داشته باشد. این رابطه به دلیل این است که دلار آمریکا ارز پایه در هر سه جفت است. USD/JPY همچنین به تغییرات ایجاد شده در نرخ بهره توسط بانک مرکزی ژاپن و تأثیر روی ین نسبت به دلار آمریکا واکنش نشان می دهد.

3- پوند انگلیس به دلار آمریکا GBP/USD

رتبه ی سوم به جفت‌ارز پوند انگلیس/دلار آمریکا (GBP/USD) با سهم 9.5 درصد از سهم بازار فارکس را تشکیل می‌دهد اختصاص می یابد. این سهم نسبت به بررسی قبلی در سال 2019 کاهش کمی دارد. باز هم، محبوبیت و حجم معاملات در این جفت‎‌ارز نشان دهنده قدرت اقتصاد بریتانیا و ایالات متحده است.

پوند/دلار آمریکا همبستگی منفی با USD/CHF و همبستگی مثبت با EUR/USD دارد. این به دلیل همبستگی مثبت بین پوند استرلینگ انگلیس، فرانک سوئیس و یورو است.

4- دلار به یوان چین USD/CNY

جفت ارز USD/CNY نشان دهنده رابطه بین دلار آمریکا و رنمینبی چین است که بیشتر با نام یوان شناخته می شود. سهم بازار آن در معاملات روزانه فارکس از 4.1 درصد سهم بازار قبلی به 6.6 درصد افزایش یافت.

روابط تجاری ایالات متحده آمریکا و چین یک رابطه بی ثبات بوده است و فرصت های معامله در بازار فارکس را در جفت‌ارز USD/CNY فراهم می کند. کسانی که به ترید بر روی جفت ارز USD/CNY علاقه مند هستند باید از تحولات و اخبار اقتصادی و سیاسی این دو کشور مطلع شوند و با آگاهی نسبت به ترید اقدام کنند، زیرا می توانند بر قیمت گذاری جفت‌ارز تاثیر بگذارند.

5- دلار آمریکا به دلار کانادا USD/CAD

سهم بازار جفت ارز USD/CAD از 4.4 درصد در نظرسنجی قبلی سه سال پیش به 5.5 درصد افزایش یافته است. نرخ بهره در ایالات متحده آمریکا و کانادا بر قیمت این جفت‌ارز تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، از آنجایی که نفت یک محرک اقتصادی اصلی برای کانادا است، قیمت نفت بر قیمت ارز کانادا تأثیر خواهد گذاشت.

USD/CAD تمایل دارد با جفت‌های AUD/USD، GBP/USD، و EUR/USD همبستگی منفی داشته باشد زیرا دلار آمریکا ارز مظنه‌ای (مقابل) در این جفت‌های دیگر است.

6- دلار آمریکا به دلارAUD/USD

جفت ارز AUD/USD توانسته 5.1 درصد از سهم بازار فارکس را در مقایسه با 5.4% قبلی به خود اختصاص دهد. به دلیل اینکه دلار آمریکا ارز پایه در این موارد است، تمایل دارد با جفت‌ارزهای USD/CAD، USD/CHF و USD/JPY همبستگی منفی داشته باشد.

ارزش پول استرالیا ارتباط تنگاتنگی با نقش و ارزش صادرات آن در اقتصاد این کشور دارد. رابطه بین نرخ های بهره تعیین شده توسط بانک های مرکزی آمریکا و استرالیا می تواند بر قیمت جفت‌ارز نیز تأثیر بگذارد.

سخن پایانی

لیست ارایه شده ی فوق نمایش دهنده ی بیشترین معامله در بازار را دارد و این فهرست با جفت‌ارز EUR/USD شروع می شود که بیشترین حجم معاملات را دارد. هر شش جفت‌ارز نقدینگی لازم را برای تریدها برای تحلیل و معامله و کسب سود را فراهم می کند.

با این حال، عوامل مختلفی مانند روابط تجاری، تغییر نرخ بهره، تحولات اقتصادی، و اختلافات کشوری، از جمله جنگ، می‌توانند بر واحد پول (و در نتیجه جفت‌ارز) تأثیر بگذارند. بنابراین قبل از ورود به بازار فارکس مطمئن شوید که در مورد چنین اخبار و اطلاعاتی به روز هستید تا بتوانید مناسب‌ترین جفت‌ارزها را برای معامله انتخاب کنید.

منبع

مدیر سایت
نوشته شده توسط

مدیر سایت

هر آنچه که از فارکس و ترید بلد هستم را خواهم گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *