خط کیجن‌سن Kijun-Sen (Base Line) در ایچیموکو

9
0

بررسی اجمالی، فرمول ها، محاسبات

کیجنسن چیست؟

Kijun-sen یا خط پایه، شاخص و جزء مهم روش تحلیل تکنیکی Ichimoku Kinko Hyo است که به ابر ایچیموکو نیز معروف است.

Kijun-sen قیمت نقطه میانی 26 دوره (کندل) گذشته است و بنابراین نشانگر حرکت قیمت کوتاه مدت تا میان مدت است. این اندیکاتور به ارزیابی روند کمک می کند و همچنین می تواند برای شناسایی فرصت های معاملاتی در صورت ترکیب با سایر اجزای ابر ایچیموکو مفید باشد.

محاسبات کیجون سن

Kijun-sen (base line)=​(26period high+26period low)/2

(( بیشترین مقدار 26 کندل قبل ) بعلاوه ( کمتریل مقدار 26 کندل قبل )) تقسیم بر 2 برابر است با کیجنسن

بالاترین قیمتی که در 26 دوره گذشته به دست آمده را بیابید.
کمترین قیمتی را که در 26 دوره گذشته به دست آمده است بیابید.
این دو عدد را با هم جمع کنید و بر دو تقسیم کنید.

Kijun-sen همچنین به معنای “خط پایه” است و نقطه میانه 26 دوره بالا و پایین است.
قطع کردن دو خط Kijun-sen با Tenkan-sen (خط تبدیل) – قیمت نقطه میانی 9 دوره – برای تولید سیگنال‌های خرید و فروش استفاده می شود.
Kijun-sen معمولاً همراه با سایر شاخص های Ichimoku استفاده می شود.
وقتی قیمت بالاتر از کیجون سن باشد، شتاب قیمت کوتاه‌مدت تا میان‌مدت افزایش می‌یابد. اگر قیمت کمتر از کیجون سن باشد، حرکت قیمت کاهش می یابد.

Kijun-Sen (خط پایه Base Line) به شما چه می گوید؟

Kijun-sen به تنهایی قیمت میانی را برای 26 دوره گذشته نشان می دهد. مشابه میانگین متحرک، زمانی که قیمت بالاتر از خط پایه باشد، نشان می دهد که قیمت بالاتر از نقطه میانی است و بنابراین حرکت کوتاه مدت قیمت بالا است. اگر خط Kijun-sen به سمت بالا زاویه داشته باشد، این موضوع بیشتر تأیید می شود.

هنگامی که قیمت زیر خط پایه است، و به خصوص اگر کیجون سن به سمت پایین زاویه داشته باشد، این نشان می دهد که حرکت قیمت به سمت پایین است زیرا قیمت زیر نقطه میانی دوره 26 است. در حالی که معمولاً از 26 دوره برای این محاسبه استفاده می شود، می توان آن را مطابق با اولویت های فردی تغییر داد.

تعداد کمتری از دوره‌ها، مانند 15 دوره، قیمت را با دقت بیشتری دنبال می‌کنند و تعداد بیشتری از دوره‌ها، مانند 45، قیمت را با دقت دنبال نمی‌کنند.

Kijun-sen تقریباً همیشه در کنار Tenkan-sen (خط تبدیل) برای کمک به اندازه گیری تغییرات جهت قیمت و تولید سیگنال های LONG یا SHORT استفاده می شود. Tenkan-sen نقطه میانی قیمت 9 دوره است. از آنجایی که این یک شاخص کوتاه مدت است، قیمت را با دقت بیشتری دنبال می کند و سریعتر به تغییرات قیمت پاسخ می دهد. بنابراین، هنگامی که تنکان سن از بالای کیجون سن عبور می کند، نشان می دهد که حرکت قیمت در حال بالا رفتن است. برخی از معامله گران از این به عنوان سیگنال خرید استفاده می کنند. این یک کراس اوور صعودی است.

هنگامی که Tenkan-sen از Kijun-sen عبور می کند، نشان دهنده کاهش قیمت است و برخی معامله گران از آن به عنوان سیگنال فروش استفاده می کنند. این یک متقاطع نزولی است.
وقتی Tenkan-sen و Kijun-sen در هم تنیده می شوند یا به جلو و عقب می روند، به این معنی است که قیمت روندی ندارد یا به شکلی متلاطم حرکت می کند. سیگنال های متقاطع در چنین مواقعی چندان قابل اعتماد نیستند.

تفاوت بین کیجون سن (خط پایه) و میانگین متحرک ساده (SMA)

Kijun-sen یک نقطه میانی از قیمت بالا و پایین در 26 دوره گذشته است. این یک میانگین نیست. میانگین متحرک ساده SMA ، قیمت متوسطی است که در طول دوره‌های مشخصی انجام می‌شود که با جمع کردن قیمت‌های پایانی آن دوره‌ها و سپس تقسیم کل بر تعداد دوره‌ها محاسبه می‌شود.

یک خط پایه 26 دوره ای و یک SMA 26 دوره ای مقادیر متفاوتی تولید می کنند و بنابراین اطلاعات متفاوتی را در اختیار معامله گر قرار می دهند.

محدودیت های استفاده از Kijun-sen (خط پایه)

کیجون سن اغلب نزدیک و با قیمت تقاطع پیدا می‌کند، مگر اینکه تغییرات قیمت اخیر زیاد باشد، به اندازه‌ای که قیمت را از نقطه میانی دوره ۲۶ دور کند. در چنین مواقعی، ابزار ایده آلی برای کمک به جهت گیری روند نیست. اگر قیمت به طور مکرر از خط پایه عبور کند، سایر اندیکاتورهای ایچیموکو برای شفافیت در جهت روند بزرگتر یا بلندمدت مورد نیاز است.

در حالی که برخی از سیگنال های متقاطع با تنکان سن منجر به حرکت های بزرگ و سودآور قیمت می شود، برخی دیگر ممکن است اینگونه نباشند. قیمت ممکن است مطابق انتظار حرکت نکند یا نشانگر ممکن است به سمت دیگری برگردد و سیگنال نادرستی تولید کند.

در حالی که Kijun-sen به تنهایی برخی از اطلاعات را ارائه می دهد، بهتر است در ارتباط با سایر شاخص های Ichimoku استفاده شود. علاوه بر این، معامله گران همچنین تشویق می شوند تا از سایر روش ها برای تحلیل تکنیکال خود استفاده کنند و تنها نباید به یک ابزار اکتفا کرد.

منبع

مدیر سایت
نوشته شده توسط

مدیر سایت

هر آنچه که از فارکس و ترید بلد هستم را خواهم گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *